RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Burun Estetiği (Rinoplasti) Antalya

  Burunda Şekil Bozukluğu Nasıl Düzeltilir?,Antalya Burun, Göz Kapağı, Meme, Yanak İnceltme, İmplant ve Göğüs Estetiği, Estetik Burun Bişektomi Plastik Cerrahi, Saç Ekimi Merkezi, Diş Kliniği

  İçindekiler

  Burun Estetiği Antalya (Rinoplasti) Nedir?

  Burnunuzu istediğiniz gibi güzel görünüme kavuşturmanız için Mediface Estetik olarak Operatör Doktor Hadi Nural hocamız bay ve bayanlara ayrı ayrı modeller olarak uygulama yapmaktadır. Üstelik ihtiyaç halinde; burnunuzdan nefes alma zorluğu gibi problemleriniz için lokal veya genel anestezi altında cerrahi olarak burun estetiği operasyonunu yapabiliriz.

  Antalya Mediface Tıp Merkezi doktorlarından Op. Dr. Hadi Nural burun estetiği hakkında en sık sorulan soruları cevaplıyor…

  Rinoplasti ameliyatları,  en az 18 yaşında olan kadın veya erkek hastalara,  burnunda şekil bozukluğu ya da burnu kırık olan,  burnunun mevcut şeklini  beğenmeyen her yaştaki hastalarımıza yapılabilen cerrahi operasyondur. 18 yaşından küçük hastalara yapılması gerekiyorsa da hastanın fiziki gelişimini iyice tamamlamış olması gerekmekte ve anne ve babaların izninin alınması koşulu ile bu cerrahi uygulama yapılabilecektir.

  Rinoplastik ameliyatlar, açık ya da kapalı olarak 2 şekilde gerçekleştirilecektir. Ayrıca, kullanılacak anestezi türü ve burun türüne göre değişen cerrahi girişimler mevcut olmaktadır.

  Hastamızın burun deliklerinin arasında kalan kolumella ismini verdiğimiz bir deri parçası ile yapılan cerrahi bir tekniktir. Öncelikle bölgeye 5 mm’lik kesi ile başlarız. Diğer kalan bölgelerin ise burun içi bölgesinden kesilmesi ile devam ettiririz. BU yöntemle burnun yapısı net olarak şekillendirilecektir. Kaza sonrası burun kırılması gibi daha büyük sorunlara sahip olan hastalarımız için daha verimli bir yaklaşım sağlamaktadır. Hastamızın burnunu, dışarıdan kesi yaparak açtığımızda,  bir süre sonra burun bölgesinde ufak bir kızarıklık oluşabilir. Belli bir süre sonra bu kızarıklık ortadan kaybolur ve hiç iz bırakmaz.

  Hadi Nural Hocamız Kapalı Burun Estetiği hakkında sorularınızı yanıtlıyor. Kapalı burun estetiğinde, hastamızın burun ameliyatı için kesilen dokular burnun iç tarafında olmaktadır. Bu ameliyat açık burun estetiği yöntemine göre son derece basit olmasına rağmen iyileşme süresi diğeriyle hemen hemen aynıdır. Kapalı burun estetiğini, minör problemlere sahip hastalarımız için kullanmaktayız. Hastanın burnu lokal anestesi altında ameliyat edilebilir. Kısa süren ameliyatlar için anestesi için, lokal anestezi yöntemini kullanıyoruz. Uzun süren ameliyatlarda ise, hem hekimin hem de hastanın rahatlığı açısından genel anestezi yöntemini kullanıyoruz.

  Tıpplasti, hastamızın sadece burun ucundaki kıkırdıklarını şekillendirmek için kullandığımız bir yöntemdir. Hastamız, sadece burun delikleri ve burun ucundan rahatsızlık duyduysa yapılabilir. Ameliyat daha kısa sürelidir ve burun kemiklerine dokunulmadan işlem sonlandırılmaktadır. Ortalama ameliyat süresi : 20-30 dakikadır.  

  Bu ameliyat sırasında hastanın burnuna verdiğimiz ilaçlar ile hastamız ameliyat esnasında ve sonrasında ağrı hissetmeyecektir.

  Antalya Burun, Göz Kapağı, Meme, Yanak İnceltme, İmplant ve Göğüs Estetiği, Estetik Burun Bişektomi Plastik Cerrahi, Saç Ekimi Merkezi, Diş Kliniği

  Tip plasti yöntemi, burun sırtı, burun kenarları ve kemiksi yapılarında, burun üstü septum bölgesinde herhangi bir problemi olmayan, burun sırtı kusursuz, burnu basık ve dar olan, ve yalnız burun ucunda rahatsızlık duyan hastalar için yapılır. Amaç burda burna estetik görünüm vermek ve hastanın basit burun şikayetlerini gidermek içindir. Özetlemek gerekirse;

  Bu ameliyat ile;

   

  Hastanın Burun ucunun inceltilmesi, kaldırılması, burun ucu açısının düzeltimi, burnun uç tarafının öne doğru getirilmesi, burnun deliklerindeki şekil bozukluklarının düzeltilmesi ve kanatlarındaki fazlalığın giderilmesi

  mümkün olmaktadır.Daha önce başarılı burun ameliyatı geçirmiş hastalarımız için de  basit burun ucu operasyonu yapılabilir.

  Burna yaptığımız müdahaleler için cerrahi prosedürler uygulasak da, basit sorunlar için sentetik dolgu gibi cerrahi olmayan yöntemler de olarak kullanmaktayız. Mediface Estetik Merkezi olarak;  ameliyatsız burun estetiği, şu an için cerrahi müdahalelerin yerini tutmadığını söylememiz mümkün. Ayrıca hastalarımızın bir kısmı ameliyatsız burun estetiği ile istetikleri burun şekline kabuşabilmektedir. Örnek olarak; Kemer kısmını daha iyi göstermek için uygulanılan burun sırtı dolgusu, hastamızın alın burun ölçüsünü bozarak, hasta burnunu çirkin gösterebilmektedir.

  Hastalarımızın en çok şikayet ettiği yerler, burun kemeri ve ucu olmaktadır. Özellikle, ülkemizde hastalarımız en çok burun kemeri ve burun ucu estetiği için başvuruyorlar. Burun eğriliği, burun  çatısı genişliği, burun deliği ve genişliği dışında alın-burun ve dudak-burun açıları da burun ameliyatı için yakınılan bölgelerdendir.

  Araştırmalar gösteriyor ki, ülkemizdeki hastaların %85’i  ideal burun ölçüsü ve açısına sahip değiller. Fakat bebeklik ve çocukluk döneminde burun düzgün olmasına rağmen, ergenlik dönemi zamanında burun şekli bozulabilmektedir. 18 yaşından sonra oluşacak şekil bozukluklarında ise çoğunlukla burna darbe alınması rol oynar.Ayrıca kronik hastalıklar ve zararlı madde kullanımı da burun yapısını bozabilmektedir.

  Operasyona karar verilen hastalarımızın yarısından fazlasını, burundan nefes almada zorlanan hastaların şikayetini gidermek için uygulanan fonksiyonel cerrahi olmakta. Her durumda doğuştan gelen burun düşüklüğü ve eğrilik gibi sonradan meydana gelen travmatik hikayeler rol oynayabilmekte. Her durumda da bu tür problemlere yönelik operasyonlar aynı seansta ve aynı kesi ile rahatlıkla yapılabilmektedir. Bu işlemlerin tamamı plastik cerrahi uzmanları tarafından rahatça yapılabilir.

  Facebook, Instagram, Tiktok gibi popüler kanalların günümüzdeki önemi arttıkça, hastalarımız, sosyal medya fenomenlerinin burunlarına özenmektedirler. Burun estetiğinin, bireyin kendini iyi hissetmesi ve karşı cins tarafından beğenilme arzusu söz konusu olunca burun estetiği için başvuranların sayısı her geçen gün artmakta. Biz Mediface Tıp Merkezi olarak şunlara şahit oluyoruz ki; Hastalarımız bize geldiklerinde beğendikleri ünlülerin fotoğraflarını bize gösteriyorlar. Biz de seçtiği fotoğrafa göre burnun yapısında, hastanın burun yapısının izin verebildiği noktada burun uyarlama estetik operasyon işlemlerini gerçekleştirebiliyoruz.

  Rinoplasti ameliyatını ilk kez olacak hastalarımız için  operasyon prosesi daha kolay ilerlemesinden ötürü maliyetler düşük olmaktadır. Fakat 2. veya 3. kez ameliyat olacak hastalar için operasyon zorluğu ve risk oranı arttığı için maliyet daha yüksek çıkmaktadır.

  Başarısız estetik cerrahi veya fonksiyonel ameliyat öyküsü olan hastalarımız için, hem kusurları düzeltmek, hem de ameliyattaki doku kaybını önlemek ve komplikasyonları indirgemek için bu uygulama yapılabilmektedir.  Geçirilen estetik operasyon sayısı artarsa, dokuların tamiri daha zor olabilmekte ve proseste risk ihtimali de artmaktadır. Dolayısı ile ameliyatın iyi sonuçlanması ihtimali de azalmaktadır. Estetik operasyon da hastaların durumuna bağlı olarak da hastalarımızın birkaçında düzeltme gerçekleştirmek için, kulak veya kaburgadan kıkırdak gibi patolojik parça almak zorunda kalınabilmektedir. Bu gibi durumlar hem ameliyatın tamamlanma zamanını arttırmakta hem de yüksek maliyetlere sebep olabilmektedir.

  Sanılanın ve beklentilerimizin aksine, bu tip operasyonlar için kullanılan anestezi metodları ve burnun anatomik yapısından dolayı ameliyatlarımız tamamen ağrısızdır ve komplikasyonsuz sonlanmaktadır. Operasyon sırasında splint yerleştirilir. Ve ameliyat sonrasındaki 3. gün sonunda çıkarılır. Sonraki ilerleyen günlerde (daha fazla bilgi için doktorumuza danışabilir veya yazımıza yorum yapabilirsiniz) ise atel ve dikiş alınmaktadır. Bu süreçte ise hiçbir ağrıyı hissetmezsiniz. Fakat göz altlarında az miktarda morluk ve kısmi ödem (şişlik de) oluşabilmektedir. Bunlar komplikasyon değildir ve 1-2 hafta gibi bir kısa sürede iyileşmektedir.

  Operatör Doktor Hadi Nural Hocamız, siz  değerli hastalarımızla birlikte yaptığı planlama sonrasında, sizden ameliyat öncesi rutin muayene ve tahliller isteyecektir. Bununla beraber, ameliyat başlamadan , anestesi öncesinde belli bir saat kadar aç kalmanız istenecektir. Bu ameliyatlar için çoğunlukla genel anestezi metodu kullanılmaktadır. Başlangıçta, nefes almanıza ciddi derecede engel olan burunda et büyümesi veya septum deviasyonu gibi kemik ve kıkırdak bozuklukları düzeltilmelidir. Bir sonraki aşamada; burun kemeri düzeltilir, burun sırtı daraltılır, eğrilik düzeltilir ve burun ucu kaldırılıp şekillendirilir. İhtiyaç durumunda burun kanatları da daraltılabilmektedir.

  Operatör Doktor Hadi Nural Hocamız, siz  değerli hastalarımızla birlikte yaptığı planlama sonrasında, sizden ameliyat öncesi rutin muayene ve tahliller isteyecektir. Bununla beraber, ameliyat başlamadan , anestesi öncesinde belli bir saat kadar aç kalmanız istenecektir. Bu ameliyatlar için çoğunlukla genel anestezi metodu kullanılmaktadır. Başlangıçta, nefes almanıza ciddi derecede engel olan burunda et büyümesi veya septum deviasyonu gibi kemik ve kıkırdak bozuklukları düzeltilmelidir. Bir sonraki aşamada; burun kemeri düzeltilir, burun sırtı daraltılır, eğrilik düzeltilir ve burun ucu kaldırılıp şekillendirilir. İhtiyaç durumunda burun kanatları da daraltılabilmektedir.

  Ortalama süresi 1,5 saat olan operasyon sonucu odasına çıkardığımız hastalarımız anestezi etkisinden kurtulduktan sonra, gece yatışa gerek olmadan rahat bir şekilde aynı gün taburcu edilebiliyorlar. Ameliyat sonrası, antibiyoterapi uygulaması  ve  burun damlası kullanımını öneriyoruz. Ağrı kesicilere hiç ihtiyaç duyulmamaktadır. Gözde oluşan ödem ve morluklar için buz kompress ve özel kremler kullanılmasını öneriyoruz. Burun içine splint yerleştirildiyse; 3. gün sonunda splintler hastamızdan kendisi hiç acı hissetmeden burnundan çıkarılacaktır. 7. günde ise atel ve dikişler alınarak, ameliyat edilen burun iyileşmeye bırakılır. Bu esnada hasta yüzünü çekinmeden yıkayabilir. Ödemler birkaç haftada azalacak ve en fazla 2-3 ay sonra tamamen geçecektir.

  Burun estetiği operasyonu sonrasında, hastalarımızın başı yüksek bir şekilde yatmaları, hastaların rahatlığı açısından oldukça önemli bir husustur. Ayrıca erken dönemler için kullanılan alerji ilaçları hapşırık ve kaşıntının azalmasına yardımcı olurken, burun damlasının kullanılması burnun kurumasını önler. Bu da burnun kolayca temizlenmesine yardımcı olur. İlk haftadan sonra atel çıkartılacaktır. Fakat atel çıkartıldıktan sonra dokuların iyileşip, kemikleri kaynayana kadar, hastamız ufak ta olsa burnuna darbe almaması çok önemli bir husustur. Mümkün mertebe kucağa bebek almaması gerekmekte ve en önemlisi ise sürüş esnasında mutlaka emniyet kemeri takması, komplikasyon gerçekleşmemesi bakımından hayati önem taşımaktadır.

  Operasyon sonrasında, burna atel takılarak aynı gün çalışmaya devam edebilirsiniz. Fakat burnun estetiği bakımından iz, ödem gibi sorunlar varsa, bu sorunlar tamamen geçinceye kadar iş hayatına dönülmemesi sizin yararınıza olacaktır. Operasyon geçirildikten sonraki döneme nekahet dönemi denmektedir. Nekahet döneminin süresi ortalama 20 gündür. Biz hastalarımıza iyice dinlenmeleri için, 20 günlük istirahat raporu da verebilmekteyiz.

  Herhangi bir komplikasyon yaşanmadığı sürece, aynı gün taburcu ettiğimiz hastalarımız, aynı gün seyahat edebilir, uçağa bile binebilirler. Şehir dışından veya yurt dışından bize gelen hastalarımızsa 7 gün Antalyada kalmaları gerekeecektir. Hemen memleketlerine dönmelerini gerektiren, önemli bir durum olduysa, bizleri bu durumdan haberdar etmeleri halinde, bulundukları yerdeki plastik cerrahi uzmanlarından yardım alabilmeleri mümkündür.

  Estetiğin yapıldığı ilk aydan itibaren takiben; 3,7,14 ve 30. günlerde rutin kontroller yapılmaktadır. İkinci ayın 3,6,12. günlerinde ise azalarak işlem sonlandırılır.

  Estetik operasyonların hiçbirini özel sağlık sigortaları veya devlet hastaneleri karşılamaz. Plastik Cerrahi yapabilen Devlet hastaneleri ise bu ameliyatlar için hastalardan ücret talep etmektedirler.

  Operasyon yapıldıktan sonraki İlk haftada atel çıkartılarak. Ameliyat öncesi kararlaştırılan değişiklikler rahat bir şekilde gözlemlenebilmektedir. Fakat hastamızın bünyesine bağlı olarak; yaraların iyileşmesi veya ödemlerin tam olarak geçmesi 1 yıl sürebilir.

  Antalya Burun, Göz Kapağı, Meme, Yanak İnceltme, İmplant ve Göğüs Estetiği, Estetik Burun Bişektomi Plastik Cerrahi, Saç Ekimi Merkezi, Diş Kliniği

  Burun estetiği sonrası kullanılacak ilaç ve kremler nelerdir?

  Ameliyattan hemen sonra antibiyotik, ağrı kesici, antihistaminik ilaçlar 1 hafta boyunca hekimin önerdiği dozlarda alınmalıdır. Burun spreyi ve kremleri ise yaklaşık 3-4 hafta süreyle kullanılmalıdır.  

  Burun estetiği sonrası tamponlar acıtır mı?

  Burun estetiği operasyonlarından sonra tamponlar çıkartılırken çok ağrı oluştuğuna dair söylentiler vardır, ancak bunlar tamamen yanlıştır. Günümüzde kullanılan tamponlar silikondan imal edilmektedir ve çıkarma esnasında çevre dokulara yapışmadığı için hiçbir ağrı hissedilmemektedir. Yine yukarda belirttiğimiz gibi Hadi Nural ameliyatlarından sonra tampon kullanımına ihiyaç duymamaktadır dolayısıyla hastalarımızın %90 ı burun ameliaytı sonrası ilk haftayı daha konforlu ve rahat geçirmektedirler.

  Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak Op. Dr. Hadi Nural hakkında yazılan diğer yorumları okuyabilirsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir