RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Estetik Burun Ameliyatı Nedir?

  Antalya Burun, Göz Kapağı, Meme, Yanak İnceltme, İmplant ve Göğüs Estetiği, Estetik Burun Bişektomi Plastik Cerrahi, Saç Ekimi Merkezi, Diş Kliniği

  Estetik Burun Ameliyatı nedir? Neden yaptırmalıyız gibi bir çok sorunun cevabını sitemizden hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

  Estetik burun amaliyatı (EBA) ne demektir?

  EBA burunun fonksiyonlarını koruyan, daha iyi nefes aldıran, ameliyat olduğu belli olmayan ve yüzünüze uyumlu burun şeklinin olduğu ameliyattır. Bu tarife göre ilk önceliği olan sey normal burun fonksiyonlarının korunmasıdır. Bunlar iyi nefes ve koku almadır. Yapılan çalışmalarda estetik burun ameliyatından sonra hava yolunda %20-25 oranında hava yolunda daralma olduğunu göstermiştir.Hava yolunu dikkate almayan bir ameliyat başarısız bir ameliyattır. Rekonstruktif ameliyatta hava yolu düzeltilmekte beraberinde hava yolunu daraltan deviasyon,konka büyümesi gibi engeller düzeltilmektedir. İkinci parametre ameliyat olduğunun belli olmamasıdır. Burun ne kadar doğal ve ameliyatsız görüntüsü var ise okadar başarılıdır. Üçüncü parametre yüze uygun burun olması gerekir yani yüz çizgileri ve yüzde ki diğer yapılara uygun olmalıdır. Yüzün geniş,dar olması, elmacık kemiklerinin çıkık olması,çenenin önde arkada olması, göz çukurunun derin olması ,aralarındaki mesafenin az veya çok olması,alnın önde veya arkada olması gibi faktörler göz önüne alınmalıdır.

  Estetik burun ile doğal burun arası fark nedir?

  Estetik burun ile kastedilen doğal burun olmasıdır. Estetik burun ameliyat olduğu belli olmayan yüz harmonisine uygun bir burun olmasıdır.

  Estetik burun ameliyatından sonra nefes darlığı olurmu?

  Estetik burun ameliyatında %90,%95 oranında nefes açıcı işlemler yapılmaktadır. Bilakis burun tıkanıklığı olan kişilerin nefes almaları düzelmektedir. Tabiki bu sonuçları elde etmek için sadece burun dış iskeleti değil burun septum ve burun etlerini var ise sinüzit ve alerjik rinit hastalıklarını da tedavi etmek gerekir.

  Yüze uygun burun ameliyatı ne demektir?

  Yüze uygun burun şekli yüz anatomisini göz önüne alınarak yapılan burun ameliyatıdır.Yüzde ki organların şekline göre yüz çizgilerinin eğimine göre burun şekline karar vermek lazım. Elmacık kemikleri , göz çukuru, alın çıkıklığı, alın ile burun arasındaki geçişin derinliği, cildin kalınlığı ve yapısı burunu şekillendirmede önemli faktörlerdir.

  Estetik burun ameliyatı süresi ne kadardır?

  Daha önce ameliyat olmamış burunlarda ameliyat süresi 1.5-2 saattir. Revizyon burun ameliyatlarında 2-4 saat arası değişmektedir.

  Estetik burun ameliyatı ile beraber hangi ameliyatlar yapılır?

  Burun estetiği ameliyatıyla beraber septum, konka, sünizit ameliyatı gibi burun içi ameliyatları yapılabildiği gibi aynı seansta göz kapağı, yağ enjeksiyonları, yüz germe, meme veya karın ameliyatları yapılabilmektedir.

  EBA sonra ağrı ve şişlikler nasıl olmaktadır?

  Beklenenin aksine burun ameliyatlarından sonra ağrı çok az olmaktadır. Ağrı kesicileri biz şişlik amacıyla 2 gün rutin olarak vermekteyiz. İki gün sonra çoğu hasta ağrı kesici kullanma ihtiyacı hissetmemektedir. Son birkaç yılda geliştirilen tekniklerden sonra ameliyattan sonra şişlik ve kızarıklık çok az olmaktadır.

  EBA dan sonra işe ne zaman dönebilirim?

  Eğer görsel olarak alçı problem teşkil etmiyorsa ve ofis işi var ise hastalar 3.günden itibaren işlerine devam edebilirler. Alçı 1. Haftada alınmakta olup sonra 3 gün ince bir flaster yapıştırılmakta 10. Gün oda çıkarılmaktadır. 7-10 gün sonra hasta normal işine dönebilir.

  EBA dan sonra revizyon gerekir mi?

  Yapılan çalışmalarda estetik burun ameliyatından sonra revizyon ameliyatları %5-%10 arasında değiştiği görülmüştür. Bu hiçbir zaman %5-%10 arasında daha kötü oluyor anlamında değildir. Bu hedef olarak belirlenen şekildeki standart sapma ve hastaların beklentilerinin değişmesidir. Daha kötü sonuç elde etme ihtimali %1 ‘den düşüktür.

  Revizyon ameliyatında başarı oranlarının çok düşük olduğu doğrumu?

  Revizyon ameliyatlarından sonra başarı oranları %90’ın üzerindedir. Başarı oranı sadece doktora bağlı değildir. Başarı oranı burunda kalan kıkırdak oranı, kıkırdakların kalitesi, yeteri kadar kıkırdak yok ise onun yerine kullanılan kıkırdak ve kemiklerin varlığına bağlıdır. Burun estetiği ameliyatı bir defa olmaz ise bir daha yapılamaz beklentisi kesinlikle doğru değildir. Daha önce başarısız ameliyatlar olmuş çoğu hasta başarılı bir şekilde hem nefes hem de estetik olarak düzeltilebilmektedir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir