RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  MEME KÜÇÜLTME

  Meme Küçültme Ameliyatı

  Reduction mammoplasty olarak adlandırılan göğüs küçültme ameliyatları kişide olması gerektiğinden daha fazla büyüklükte olan göğüslerin, kişide oluşturduğu çeşitli rahatsızlık ve huzursuzlukları ortadan kaldırmak amacıyla ,kişinin göğüslerinin bedeni ile orantılı bir hale getirilmesi işlemdir. Bu ameliyata karar vermeden önce hastanın gerçekçi beklentiler içerisinde olması gereklidir.Göğüs küçültme ameliyatı kişinin kendini psikolojik ve fiziksel anlamda iyi hissetmesi açısından önemlidir. Meme küçültme ameliyatları, her ne kadar estetik ameliyat olsa da estetik olmayan amaçlarla da yapılabilmektedirler.
  Meme Protezi Antalya,Meme Büyütme Ameliyatları Sonrası İşlemler,Meme Büyütme Ameliyatında Kullanılan Protezi Çeşitleri ,Meme Büyütme,Antalya Burun, Göz Kapağı, Meme, Yanak İnceltme, İmplant ve Göğüs Estetiği, Estetik Burun Bişektomi Plastik Cerrahi, Saç Ekimi Merkezi, Diş Kliniği

  Büyük göğüsler sebebiyle görülebilen fizyolojik sorunlar nelerdir?

  Büyük ve sarkan göğüslere sahip kadınlar, bölgedeki fazla ağırlık sebebi ile sırtlarında ve boyunlarında ağrı, kötü koku, çeşitli mantar hastalıkları, kamburluk, postural sorunlar ve cilt  tahrişi ile solunum sıkıntılarına kadar birçok farklı tıbbi problemlerle karşılaşabilirler. Kullanılan sütyenin askı kısımları kişinin omuz bölgesinde de derin izler oluşturabilir. Tüm bu durumlara bağlı olarak uzun vadede kişinin sağlığı ile alakalı kalıcı sorunların meydana gelmesi muhtemeldir.

  Ayrıca,aşırı büyük, hacimli, sarkmış ve normalden iri durumda olan memeler, kişide aşırı derecede utangaçlık ve çekingenlik hissedilmesine yol açabilir bu bağlamda kişi hem fiziksel ve sosyal, hem de psikolojik olarak birçok sıkıntı yaşayabilir. Bu tip sıkıntıların önüne geçilmesi meme küçültme ameliyatların da   mümkün olabilmektedir.

  Bu ameliyatlar da kişide fazla olan yağ dokusu, meme dokusu ve deri bulunduğu bölgeden çıkarılarak; memelerin daha küçük, hafif ve sıkı bir duruma gelmesi sağlanır. Uygulama esnasında ‘areola’ adı verilen meme başı çevresindeki koyu renkteki cildin çapı da küçültülebilmektedir.

  Meme Küçültme Ameliyatı Kimler İçin Uygundur ?

  • Göğüslerin büyüklüğü ve dolayısıyla ağırlıkları nedeniyle  sırt, omuz ve boyun ağrılarının görülmesi durumlarında,
  • Kişinin göğüslerinin normalden büyük olduğu fikrinin kişiyi psikolojik olarak rahatsız etmesi durumlarında
  • Olması gerektiğinden büyük ve ağır göğüslerin kişide kullanılan sütyenler nedeni ile beden üzerinden herhangi bir iz bırakması
  • Kişide göğüslerin büyük olması sonucunda göğüslerin aşağı doğru sarkması ve deride olası genişleme yaratması durumlarında,
  • Kişinin büyük göğüslere sahip olması neticesinde derinin genişlemesi ve buna bağlı olarak areola adı verilen göğüs uçlarını çevreleyen kahverengi bölgelerde genişleme görülmesi durumlarında ve   göğüslerin büyüklüğüne bağlı olarak tahriş durumlarının görülmesinde.

  Ameliyatın, göğüs gelişimini tamamlamamış kişilere yapılması tavsiye edilmez ancak eğer göğüs hacmi kişide ciddi derecede fiziksel bir problem meydana getiriyorsa operasyon daha erken dönemlerde de yapılabilmektedir.

  Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi

  Yapılan ilk muayenede, kişinin beklenti ve isteklerini net bir biçimde ifade etmesi son derece önemlidir. Ameliyat öncesinde göğüslerin muayene, kontrol ve ölçümleri yapılır, ameliyat öncesi ve sonrasının karşılaştırılması amacıyla fotoğraflar çekilir. Estetik cerrahın ameliyatı, hastanın yaşı, memelerinin şekli ve hacmi, cildin durumu, sigara kullanımı, eğer varsa sahip olunan sistemik hastalıklar gibi değişkenlere göre planlamaktadır. Meme başı ve areolanın yeni konumu da operasyon öncesinde belirlenmelidir.Meme küçültme ameliyatı öncesinde kişinin kanamayı arttırma riski bulunan kan sulandırıcı aspirin, antienflamatuar ilaçlar ve benzer özelliklere sahip bitkisel ilaçları kullanmaması gerekmektedir. Göğüs küçültme ameliyatı öncesinde hastanın anestezi işlemine karşı duyarlılığı ve kişinin genel sağlık durumu ile ilgili kontrol yapılmalıdır.

  Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

  Meme küçültme ameliyatı genel olarak hastanın göğüslerinde yapılan kesilerden fazla yağ, göğüslere gereksiz dolgunluk sağlayan dokular ve yine fazla derinin bölgeden alınması ile yapılır. Bazı göğüs küçültme ameliyatlarında hastada bulunan fazla yağ dokusu liposuction tekniği ile kombine edilerek alınabilir. Bu operasyon için kullanılacak yöntem kişinin özel durumuna, beklentilerine, bireysel isteklerine  cerrahın tavsiyelerine bağlı olarak şekillenmelidir.

  Genel olarak bu ameliyat teknikleri vücutta kalacak ize göre sınıflandırılmaktadır;

  Meme küçültme teknikleri çok farklı ve değişiktir ama en fazla uygulanan tekniklerin başında  özellikle büyük göğüslerde uygulanan  ‘ters T’ kesi tekniği  gelir. Bu kesi areolayı çevrelemektedir, aşağıya doğru uzanmakta ve meme altındaki doğal hattı takip etmektedir. Tekniklerden bir diğeri ise ‘lolipop’ tekniği de denilen kesi yöntemidir. Bu yöntem ise sadece meme başı ve aşağıya uzanan bölgeyi kapsar,meme altındaki doğal hattan kesi yapılmaz. Nispeten daha küçük memelerde tercih edilir.

  Uygulama ameliyathane şartlarında genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyatın süresi göğüslerin büyüklüğüne bağlı olarak değişmekle beraber ortalama 3 ile 4 saat arasında sürmektedir. Hastaya uygulanan teknik ne olursa olsun meme başı çevresinde iz kalması kaçınılmazdır. İzler ameliyatı takip eden kısa süreli dönemde belirgin durumdadır ancak zaman geçtikçe daha belirsiz bir duruma gelebilir. Meme küçültme ameliyatından sonra ciltte kalacak izler memenin büyüklük ve hacmine, tercih edilen yöntem ve hastanın sahip olduğu cildin yapısına bağlıdır.

  İdeal bir ameliyatta;

  • Memeler simetrik bir görünüm taşımalıdır,
  • Nippleareola olarak adlandırılan kahverengi alanın, meme dokusunun ve cildin doğal beslenmesinin korunması sağlanmalı, bu yapılara zarar verilmemelidir ve estetik bir görünüm sunan, konik yapılı bir meme görünümü olmalıdır.
  • Nippleareola her iki memede de uygun ve simetrik bir alanda olmalıdır.
  • Memenin duyusal fonksiyonu bozulmamalıdır.
  • Ameliyat sonrasında oluşabilecek izin mümkün olduğunca az belirgin olması sağlanmalıdır.
  • Uygulama tek bir seferde yapılmalı ve netice uzun vadeli olmalıdır.

  Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

  Ameliyattan sonra bölgeye pansuman yapılmalı ve sürekli tekrarlanmalıdır. İlk birkaç gün içerisinde birikmesi muhtemel kan ve sıvıların dışarı alınmasının sağlanması amacıyla memelerin yanlarına dren yerleştirilebilir.

  Ameliyattan 5-6 saat sonra ayağa kalkılabilmektedir, bazen memeler 3-7 gün boyunca ağrıyabilir. İlk 10 gün göğüslerde şişmeler olacak, bu şişlikler zamanla azalacaktır.

  Ameliyattan birkaç hafta  sonra meme altı kıvrımı daha doğal hale gelecek, 6 ay sonra şekil olarak en son halini almış olacaktır. Hastalar 3-4 hafta boyunca ağır bir şey kaldırmak veya itmekten kaçınmalıdır.

  Ortalama 1-2 hafta içinde iş hayatına ve normal yaşantıya geri dönülebilir.Ameliyat sonrası ödem nedeniyle meme başı ve meme derisinde geçici his kaybı gelişebilir. Bu durum genellikle 6 hafta içinde kaybolur. Bazı hastalarda bu his kaybı 1 yıl veya daha uzun sürebilir.

  Her operasyonda olduğu gibi yapılan kesiler sonucunda dikiş hatlarında kaçınılmaz olarak izler oluşacaktır. Bu izler ilk aylarda daha belirgin ve kırmızımsı renkte olmakla birlikte aylar içinde yumuşayacak renkleri beyazlaşacak ve daha az görünür hale gelecektir. Tüm plastik cerrahi prosedürleri içinde, meme küçültme ameliyatları,fiziksel görünümdeki değişikliğin en hızlı görüldüğü,hasta memnuniyetinin en yüksek olduğu ameliyatlardır.

  Meme Küçültme Ameliyatı İle İlgili Sık Sorulan Sorular

  Ameliyat sonrası genel olarak rahat geçmektedir. Ağrı minimum düzeydedir. Kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Memeler üzerine sutyene benzer sargı uygulanır veya ameliyat sonrası hemen sutyen giydirir. Genellikle her iki memeye yerleştirilen drenler 24-72 saat içinde çıkarılır. Meme başı üzerine ayrı pansuman konur. 7 gün sonra sargılar açılır. Genellikle eriyen dikiş materyalleri kullanılır. Erken dönemde şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi görülür bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur.

  Meme küçültme ameliyatı olan bazı kadınlar çocuklarını emzirebilmektedir. Ancak genellikle bunu önceden tayini zor bir durum olabilir. Ayrıca seçilecek ameliyat tekniğinin de süt verme konusunda etkisini de hekim hastaya ameliyat öncesi anlatabilir.

  Ameliyat sonrası erken dönem riskleri (kanama, enfeksiyon, hematom,ağrı, yağ nekrozu vs) tecrübeli bir plastik cerrahın elinde iyi hastane koşullarında oluşması çok nadir komplikasyonlardır. Geç dönem riskleri asimetri, kötü yara izleri, emzirme problemleri, göğüslerin arzu edilen orandan daha sıkı olması olarak sıralanabilir. Hastanın hekimle ameliyat sonrası iyi takibiyle bu problemler azaltılabilir veya düzeltme olanağı verebilir.

  Meme küçültme ameliyatı hastalar üzerinde uzun süre kalıcılık sağlayan uzun ömürlü bir ameliyattır. Sonuçları uzun ömürlü olacaktır. Kişinin ameliyat sonrasında sahip olduğu göğüs büyüklüğü hastayı ameliyattan önceki dönemde göğüslerinin büyüklüğüne bağlı olarak karşılaştığı çeşitli sıkıntı, ağrı ve fiziksel aktivitelerin kısıtlanması durumlarını ortadan kaldıracaktır. Bu sayede vücudu ile orantılı göğüslere sahip olan kişinin gerek fiziksel görünümü düzelecek ve gerekse de kendisine olan güveni artacaktır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir