Göz Kapağı Estetiği

ESTETİK OPERASYONLAR

Göz Kapağı Estetiği

Yıllar içerisinde üst ve alt göz kapak deri, kasları ve göz torbası dediğimiz yağ dokusunda sarkma oluşur. 30'lu yaşlarda başlayan bu sarkmalar ileri yaşlarda kirpilerin üstüne perde şekline iner ve estetik bozukluk yanında fonksiyon bozukluğuna yol açar. Kişi gözünü açmak için devamlı kaşlarını kaldırmak zorunda kalır. Bu ise alın kırışıklıklarına ve baş ağrısına neden olur.

40 lı yaşlarda kaşlarımızda çok hafifte olsa aşağı yönlü sarkmalar ortaya çıkabilir bu kişi anatomisi gereği normal bir durumdur. Bu sarkmalar zamanla üst göz kapağında bollaşmaya sebep olmaktadır. İlerleyen yaşlarda göz kaslarının zayıflaması ve derinin bollaşma oranı artacağından kişinin üst göz kapağı ameliyatı ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

Alt göz kapağında görülen belirtiler ise yine yaşlanma ile oluşan etkiler ve yanaklarla ilişkilendirile bilinir. Yaşlanmaya ve yer çekimine bağlı olarak yanakların hafif aşağı yönlü sarkması sonucu göz altı çukurlarımız, dudak çevresi belirgin çizgiler ve çukurlar, göz çevresinde kazayağı çizgileri oluşmaktadır. İlerleyen yaşlarda kas dokusunun zayıflaması ile alt göz kapağı çevresi ameliyat ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

Alt / Üst Göz Kapağı Ameliyatı
Ameliyat doktor kararına bağlı olarak lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilmektedir. Ameliyat süresi ortalama 1 saati geçmemektedir. Alt göz kapağı ameliyatları orta yüz germe işlemi ile kombine edildiği zaman operasyon süresi 2-4 saat arası değişmektedir.

Üst göz kapağı ameliyatında kesi üst göz kapağındaki kıvrımdan kesilerek yapılır. Ameliyattan sonra kesi izi belli olmaz. Ameliyatta vakanın durumuna göre deri, kas ve yağ tabakasını kısmi olarak çıkarılarak kesi tekrar stüre edilir.

Alt göz kapağında kesi kirpik altlarından yapılır. Fazla deri, kas ve yağ dokusu kısmi olarak çıkarılır. Alt göz kapağı ameliyatında hastanın yüz şekline göre orta yüz germe ameliyatı da beraberinde yapılabilir. Bu hasta için bir avantajdır ekstra kesiğe neden olmamaktadır. Gözaltındaki çukurlaşma ve orta yüzdeki sarkıklık giderilmektedir. Kesi yerleri çok ince dikişlerle kapatılır. Bir hafta sonra dikişler alınır. Dikiş yerleri ve dikiş yerleri altında ten renginde flasterler yapıştırılır. Göz kapanmaz. Bir hafta sonra flasterler dikişler ile birlikte çıkarılır.

Göz Kapağı Ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?
Öncelikle ameliyat tarihinden 1-1,5 hafta önce kan sulandırıcı etkileri olduğu için aspirin veya e vitamini kullanımını bırakmanız gerekiyor. Ameliyat öncesi doktor muayenesinde göz tansiyonu, göz kuruluğu, tiroid veya normal tansiyon problemleriniz varsa mutlaka doktorunuza söylemeniz gerekiyor.

Alt / Üst Göz Kapağı Ameliyatı sonrası iz kalır mı?
Gözün açılıp kapandığında görülen kıvrım bölgesinde veya alt göz kapağında kirpiklerin altında ince pembe bir iz görülmektedir fakat zamanla bu iz silikleşir ve ayırt edilemez hale gelmektedir.

Göz Kapağı ameliyatı Kimlere ve neden yapılmalıdır?

Üst ve alt göz kapağında sarkıklık olanlara, üst göz kapağındaki sarkma nedeni ile baş ağrısı çekenlere yapılır. Göz kapağı ameliyatı estetik amaçlı değerlendirildiğinde kişinin daha genç, enerjik ve mutlu görünmesini sağlamaktadır, dolayısıyla ameliyata olan talep gün geçtikçe artmaktadır.

Göz Kapağı ameliyatı sonrası yüzümüzde şişlik morluk ödem oluşur mu ne zaman geçer?

Göz kapağı ameliyatından sonra şişlik ve morluklar bir hafta on gün içerisinde geçer. Ameliyat sonrası gözlerinizde bulunan küçük bantlar görmenizi kesinlikle engellemez. Ameliyatın 2.ve 3. Gününde ödem ve şişliklerin olması gayet normaldir. Dinlenme döneminde yastıklar yardımıyla başımızı yüksekte tutmak ödem miktarını azaltacaktır. Ameliyattan 5 gün sonra yapılacak kontrollerde dikiş ve bantlarınız alınıp yeni bantlar yapıştırılır. Kişinin ameliyat sonrası dönemde 4-6 hafta arası ağır spor, sauna buhar banyosu vs gibi aktivitelerden uzak durması tavsiye edilir

10. gün bantlar çıkarıldıktan sonra kişi normal çalışan veya sosyal hayatına devam edebilir.

BİZİMLE HEMEN İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ

Haritada Göster

Çağlayan Mah. Bülent Ecevit Bulvarı No: 171 E-Blok Muratpaşa/Antalya

WhatsApp

Mobil telefonunuzdan iletişime geçin

info@mediface.com.tr

E-Posta ile iletişime geçebilirsiniz